Bosobežec výhercom auta na O2 Banskobystrickom maratóne Login

Bosobežec výhercom auta na O2 Banskobystrickom maratóne

3.9
2017
PF

Ako už tradične, prvý septembrový víkend (2.-3. septembra) sa uskutočnil v meste pod Urpínom sviatok pohybu pre celú rodinu - banskobystrický maratón. Šiesty ročník vrcholného športového podujatia pre širší región Stredného Slovenska a tretieho najväčšieho mestského maratónu v krajine prebiehal v dokonalom počasí.
Na sobotňajší Minimaratón Slovenskej Sporiteľne  sa zoširoka usmievalo hrejivé Slnko. Od skorého rána sa Námestie SNP v Banskej Bystrici plnilo priaznivcami športu. V rámci maratónskeho Expa pripravili partneri  množstvo atrakcií najmä pre rodiny s deťmi, ktorým patril celý program prvého dňa pohybom nabitého víkendu. Od 9:00 do 14:00 prebiehali súťaže malých bežcov všetkých vekových kategórií. Nechýbali lezúni, mamičky s kočíkmi, či deti od 2 do 15 rokov, z ktorých každý mal svoju označenú trať od štartového po cieľový oblúk. Cieľom bolo zúčastniť sa a každý si odniesol nielen darček od partnerov pretekov, ale aj skutočnú maratónsku medailu. Najlepší boli dekorovaní na hlavnom pódiu priamo na Námestí SNP. Počas programu prebehlo aj slávnostné vyhodnotenie historicky prvého ročníka marathon BB miniTour - seriálu športových podujatí pre deti od 6 do 10 rokov, ktoré sa uskutočnili počas uplynulej sezóny v regióne Stredného Slovenska. Na stupňoch víťazov sa ocitli nielen najrýchlejší, ale aj tí, čo boli najvytrvalejšími účastníkmi väčšiny zo šiestich bodovaných pretekov a nazbierali v sumáre najviac bodov do celkového hodnotenia. Deti aj rodičia si popri súťažení užili kopec zábavy a aktivít v stánkoch maratónskeho Expa - veď koho by nepotešili pukance, maľovanie na tvár či možnosť vvyrobiť si obrovskú mydlovú bublinu. Vzduchom sa vznášala pozitívna energia a stovky nafukovacích balónikov. Skvelou bodkou za súťažným programom bol efektný prelet lietadla, ktoré zhodilo priamo nad hlavami radostne výskajúcich detí žrebovacie lístky. Moderátor Adam Lehocký potom spomedzi všetkých vyžreboval jedného šťastlivca, ktorý bude mať možnosť pozrieť si Banskú Bystricu z vtáčej prespektívy z okna malého motorového lietadla.
Chutným záverom sobotňajšieho dňa bola tradičná pasta party pre registrovaných maratóncov a ich doprovod v priestoroch Hotela Lux, na ktorej spríjemňovala atmosféru videoprojekcia krátkych filmov z histórie Banskobystrického maratónu a spriatelených podujatí Marathon BB Tour.
Vôbec poprvýkrát v histórii podujatia sa podarilo zaregistrovať do systému všetkých účastníkov detských behov. Do štatistík pribudlo 805 prihlásených pretekárov všetkých kategórií, z ktorých sa na štart postavilo napokon skvelých 778 športovcov.
Nedeľné ráno začalo daždivou predohrou, ktorá skončila až hodinu pred štartom. Organizátori zrejme vyžmýkali z mrakov dosť vody na to, aby až do skončenia podujatia nezapršalo a samotné preteky sa odohrali v ideálnom bežeckom počasí. Súvislá oblačnosť, prijateľná teplota vzduchu a úplné bezvetrie pozývali na osobné rekordy. Z prihlásených 1089 bežcov prijalo napokon výzvu 1043. Na 21km okruhu s prevýšením takmer 70m sa skutočne zrodili kvalitné výkony. O popredné priečky sa popasovali pretekári z 12 krajín.
Na kráľovskej maratónskej trati boli najrýchlejší Keňania z Benedek Teamu - medzi mužmi Karim Kwemoi  (2:32:19) a spomedzi žien Hellen Jepkosgei Kimutai (3:04:50). Druhý za Kwemoiom skončil Slovák Miroslav Ilavský z Jogging klubu Dubnica nad Váhom (2:38:59), tretia priečka zostala pre Dušana Krajčoviča z VŠC Dukla Banská Bystrica (2:49:27). Anna Szekeres (3:19:02) a Helén Csonge (3:20:54) z Maďarska skompletizovali stupne víťazov v absolútnom poradí žien.
Na polovičnej vzdialenosti napodobnil víťazného krajana z maratónu Talam Benard Kipkorir (opäť Benedek Team, 1:12:33). Najrýchlejší zo Slovákov Robert Valiček (TJ Obal Servis Košice, 1:14:46) zaostal o niečo vyše 2 minúty. Trojicu najlepších uzavrel Tomáš Kubej (ŠK Muránska Dlhá Lúka, 1:15:46). Ženskej časti štartovného poľa kraľovali slovenské pretekárky, v poradí: Katarína Jánošíková (ŠK Copy Servis Lipt. Mikuláš, 1:21:52), Nikola Berčíková (TJ Slavia Zvolen, 1:35:28) a Nikola Lapošová (ŠKP Bratislava,1:37:08). V rámci polmaratónskej klasifikácie prebehli aj Majstrovstvá Slovenska zamestnancov Ministerstva Obrany. Tradičným spestrením boli jedinečné Majstrovstvá Sveta v polmaratóne naboso, kde už piaty krát za sebou získal titul Poliak Marek Dziegelewski. Medzi trojčlennými polmaratónskymi štafetami dominoval tím Trost v zložení  Martin Bíreš, Jakub Dekrét a Kristián Klouda (1:14:09).
Až na jedného účastníka na maratónskej vzdialenosti dokázali všetci bežci prísť do cieľa v stanovených časových limitoch a mohli tak byť zaradení do žrebovania o hodnotné ceny od partnerov. Postupne získali nových majiteľov Vysavač so skrutkovačkou, kozmetický belíček, pivná renta, štartovné na bežecké podujatia 2018, či špičkový mobilný telefón. Nakoniec zaplnené banskobystrické námestie spoznalo aj šťastného výhercu nového osobného automobilu - stal sa ním vôbec poprvýkrát v histórii tejto tradície účastník, ktorý bežal polmaratón úplne naboso.
Organizátori s úctou ďakujú všetkým partnerom, účastníkom, dobrovoľníkom, zdravotníkom, Štátnej i Mestskej Polícii a mestu Banská Bystrica - tí všetci prispeli podstatnou mierou k úspechu podujatia. Opäť sa potvrdilo, že Srdce športovca bije v srdci Slovenska.

Odkaz na kompletné výsledky: http://www.sportsofttiming.sk/sk/zavod/overview/2335
Štatistika prihlásených maratón: http://www.marathonbbtour.sk/index.php?topcal=94
Štatistika prihlásených minimaratón: http://www.marathonbbtour.sk/index.php?topcal=93
Základné informácie marathon BB mini Tour: http://www.marathonbbtour.sk/marathon-bb-mini-tour-body-informacie.menu
Výsledné poradie Marathon BB miniTour: http://www.marathonbbtour.sk/body-mini-tour-2017.menu
Oficiálny web podujatia: http://www.marathonbb.com
Facebook: https://www.facebook.com/marathonbb/

 

kategórie