Maratón Banská Bystrica Login

Jubilejný 5. ročník O2 Banskobystrického maratónu - traťový rekord a Majstrovstvá Slovenska v maratóne

4.9
2016
Peter Fabok

Intenzívne Slnko sa vytrvalo opieralo do účastníkov jubilejného piateho ročníka O2 Banskobystrického maratónu. Mesto pod Urpínom rozbehalo počas prvej septembrovej soboty a nedele 2323 účastníkov a niekoľkonásobne viac divákov. K tomuto rekordu prispelo nielen počasie ale aj 1064 detí na sobotňajšom Minimaratóne. Najmenších atlétov prišiel povzbudiť aj čerstvý olympijský víťaz Matej Tóth, ktorý rozdával úsmevy a autogramy celé predpoludnie. Veľkým lákadlom bol zázračný bicykel na cukrovú vatu v stánku O2 na maratónskom Expe, ktoré sa premiérovo konalo po obidva dni priamo na Námestí SNP. Po sobotňajších súťažiach juniorov, pasta party a večerných koncertoch, prišiel na rad hromadný štart hlavných kategórií. 4. septembra výstrelom zo štartovacej pištole odprevadil matej Tóth na trať jubilejného piateho maratónu v novodobej bystrickej maratónskej histórii 1259 registrovaných pretekárov. Popri už tradičných Majstrovstvách Sveta v polmaratóne naboso a Majstrovstvách Slovenska v polmaratóne zamestnancov Ministerstva Obrany hosťovali v meste pod Urpínom premiérovo i Majstrovstvá Slovenska v maratóne mužov a žien jednotlivcov a družstiev.

Novým Majstrom Slovenska sa stal medzi mužmi Gabriel Švajda(ŠK ŠOG Nitra, 2:37:13), kráľovnou potom Monika Píšová (AK Baník Prievidza, 3:26:28).
Absolútne najrýchlejším mužom na maratónskej trati bol Keňan kamau Wilson Wambugu z Benedek Teamu s časom 2:29:17. Ženám dominovala jeho tímová kolegyňa z Maďarska CSÖNGE Helén (3:14:18). Na polovičnej trati boli najrýchlejší Keňania Komon Moses Masai (Benedek Team, 1:07:48) a jeho krajanka z tímu Kwamboka Teresa Flavious (1:19:24). Majstrom Sveta v polmaratóne sa stal opakovane Poliak Marek Dziegelewski (KB.IM.P.SEKOWSKIEGO, 1:21:17). Najrýchlejšou spomedzi unikátnych 3-členných štafiet bol tím OREGON PROJECT (1:13:48).

Hlavnou novinkou bola na Slovensku unikátna kompletná výluka dopravy po celej dĺžke trate. Na pretekárov čakalo na polmaratónskom okruhu 9 občerstvovacích/osviežovacích staníc a 4 funzóny. Organizátori v očakávaní extrémnych teplôt posilnili aj zdravotnícky servis na trati, niekoľko pretekárov náročné preteky nedokončilo.
Bodkou za podujatím bolo žrebovanie o ceny od partnerov na hlavnom pódiu a hlavnú cenu - osobný automobil renault Clio.